Předseda STK Libor Šlechta: Kvalita ligy stoupá, chceme zlepšovat komunikaci mezi kluby

Liberec - V čele Sportovně technické komise Libereckého hokeje zůstává i pro nové volební období Libor Šlechta, který se ohlíží také například za nedávným aktivem klubů, kde se rozhodlo o podobě krajské soutěže mužů. Ta zůstane v porovnání s loňskem neměnná. "Stejná shoda byla už loni, až jsem z toho byl překvapený. Máme teď totiž tříkolovou soutěž, což v minulosti nebyl zrovna populární model. Časy se ale mění a došli jsme k rozumnému kompromisu," říká.

Šlechta

Co vlastně Sportovně technická komise zastřešuje?
STK je tu od toho, aby organizovala a hlavně řídila soutěže v Libereckém kraji, které máme pod svoji správou. Jsou to krajská liga mužů a soutěže přípravek. Řídíme také soutěže žákovské, dorostenecké a juniorské, tam jsme ovšem řízením pověřeni českým svazem ledního hokeje, protože tyto soutěže "velký svaz" organizuje.

Liberecký kraj je hokejově malý, některé soutěže jsou tedy spojené s jinými kraji. Je to komplikace?
Žádnou práci navíc nám to nepřináší. Máme elektronické systémy, všechna data se tedy přenášejí a všechno vidíme. Mírná komplikace je možná delší cestování, nicméně to už k dorosteneckým a juniorským kategoriím patří dlouhodobě. Negativem až donedávna byl nižší počet klubů v krajské lize mužů, pohybovali jsme se na pěti či šesti. Poté, co se do soutěže přidaly dva jablonecké celky – Vlci a Gepardi – má liga větší úroveň a dá se zároveň uvažovat o více formátech, jak soutěž hrát. O tom si však rozhodují samy kluby, my jen připravíme určité varianty.

Na nedávném aktivu klubů se jednotliví zástupci dobrali ke shodě poměrně hladce.
Stejná shoda byla už loni, až jsem z toho byl překvapený. Máme teď totiž tříkolovou soutěž, což v minulosti nebyl zrovna populární model. Časy se ale mění a došli jsme k rozumnému kompromisu. Důležitým bodem bylo, aby se hrálo výhradně o víkendech. Hráči mají normálně civilní zaměstnání.

Jste spokojený s tím, jakým směrem se kvalita krajské ligy mužů ubírá?
Pamatuju roky, kdy se dalo hrát skoro bez tréninků, zatímco dnes už drtivá většina hráčů z krajské ligy prošla kvalitními organizacemi – ať už třeba Liberce, Mladé Boleslavi nebo Jablonce. Loňský ročník tomu hodně napovídal, první tři týmy skončily v rozmezí dvou bodů. Kvalita ligy stoupá.

Máte představu, jak by si kluby z Libereckého kraje vedly v soubojích s mužstvy z jiných krajů?
Dřív se říkávalo, že Liberecký kraj pokulhává, v současnosti si ale myslím, že to už neplatí. V Turnově jsme dřív hráli přípravná utkání s celky ze Středočeského kraje a byly to vyrovnané souboje, některé jsme i vyhráli. Kvalita napříč kraji je podle mě vesměs podobná. Vyčnívat samozřejmě mohou kluby, které mají druholigové ambice.

Chcete do nové sezóny jako STK něco zásadně měnit?
Náplň naší práce zůstává stejná. Stále však chceme zlepšovat komunikaci mezi kluby. Když chce někdo například změnit termín zápasu, zadává se to v rámci elektronického systému a stává se, že některé celky na to třeba nereagují, což je v dnešní online době na pováženou. Občas mám pocit, že některé věci zbytečně zapadají a pak do toho musíme vstupovat my jako STK a být prostředníkem mezi kluby. Přál bych si, aby takových situací bylo stále méně.

Je Liberecký kraj hokejový? Chodí se v menších městech fandit?
Řekl bych, že za posledních několik let se pohybujeme v podobných číslech. Projevuje se, jak kdo pracuje s diváky. Jsou kluby, které mají stabilní návštěvnost třeba okolo 300 diváků, jmenoval bych Českou Lípu, Turnov, Lomnici nebo Jičín. Hodně teď táhnou i jablonecká derby. Pak jsou týmy, kde lidí moc nechodí. Tam si podle mě mohou činovníci trošku sáhnout do svědomí a zamyslet se, proč tomu tak je.

Co s tím dělat?
My v Turnově například děláme pozvánky, náš fanklub se velmi dobře prezentuje graficky. Jsme aktivní na webu i sociálních sítích. Zároveň chceme nabízet takový hokej, aby se na něj dalo dívat. Chceme, aby si fanoušci dali pivo a párek, zakřičeli si byli spokojení.

Je něco, na co se v nové sezóně speciálně těšíte?
Po roce budeme znovu řídit regionální ligu juniorů, která je trošku specifická. Častěji než v jiných soutěžích se tam stává, že se například utkání nedohraje, nebo se vůbec neodehraje, načež do toho musíme vstupovat a vyhodnocovat, jak dál postupovat. V rozhodování nám napomáhá Soutěžní a disciplinární řád. Důležitá je v případě nějakých provinění i spolupráce s disciplinární komisí.